Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 11176014



*

nr 1117 6014


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Modell, 52x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 20:17:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 23:43:15 1      1.100 kr
9/6 11:10:48 2      350 kr
9/6 11:10:48 1      400 kr (Budbetjänt)
9/6 11:11:06 2      500 kr
9/6 11:11:06 1      600 kr (Budbetjänt)
12/6 19:09:09 3      1.300 kr
2/7 21:37:10 2      1.500 kr
3/7 14:38:45 2      1.700 kr
3/7 18:08:12 3      Vinnande bud
3/7 20:12:42 1      1.900 kr
3/7 20:12:42 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
  • Läs mer...
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman modell olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22




Ladda ner broschyr